Bezpieczne korzystanie z internetu w podróży

Powszechność aplikacji wykorzystujących globalną sieć sprawia, że internet w podróży jest wykorzystywany przez turystów każdego dnia do nawigacji, poznawania okolicznych atrakcji czy zakupu biletów. Niestety wiele osób zapomina, jak ważne jest bezpieczeństwo, co często kończy się kradzieżami pieniędzy albo danych. Jak bezpiecznie korzystać z globalnych zasobów podczas urlopu?

Nie łącz się z niezaufanymi sieciami publicznymi

Na dworcach kolejowych i lotniskach, a także na pokładzie pociągów i autobusów, możemy korzystać z szybkiego Wi-Fi. Niestety infrastruktura dostępna dla pasażerów, nie zawsze jest odpowiednio zabezpieczona i korzystanie z internetu za jej pośrednictwem może być ryzykowne.

Warto robić to zatem tylko w ostateczności, a w pozostałych przypadkach korzystać z funkcji hotspota lub routera w telefonie komórkowym. Ostrożność należy również zachować, korzystając z sieci bezprzewodowych w hotelach, kawiarniach i restauracjach. Alternatywą zapewniającą bezpieczeństwo może być łączenie z internetem przez tzw. Virtual Private Network.

Dostęp do internetu przez bezpieczny tunel VPN

Bezpieczny dostęp do internetu przez VPN to wciąż mało popularne rozwiązanie, które pozwala ochronić nasze dane i hasła przed zagrożeniami, nawet jeśli korzystamy z publicznego Wi-Fi. Dzięki szyfrowaniu, niemożliwe staje się przechwycenie naszych danych dostępowych czy numerów kart płatniczych, co jest częstą praktyką wśród przestępców.

Na rynku jest wiele rozwiązań pozwalających tanio korzystać z VPN na wielu urządzeniach, zarówno laptopach, jak i smartfonach. W ten sposób możemy zabezpieczyć zarówno siebie podczas korzystania z internetu w podróży, jak i domową sieć komputerową.

Bezpieczny dostęp do bankowości internetowej przez aplikację

Dostarczane przez dostawców usług, takich jak bankowość internetowa, aplikacje mobilne oferują często bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, również podczas korzystania z sieci za granicą i publicznego Wi-Fi.

Programy te są zaprojektowane w taki sposób, by nie przechowywać poufnych danych w pamięci urządzenia. Jeśli już takie zostaną tymczasowo pobrane, zostają usunięte wraz z zamknięciem aplikacji i wylogowaniem użytkownika. Ryzyko jest więc zminimalizowane. Dbaj o regularną zmianę haseł i aktualizację oprogramowania

Korzystaj z programów antywirusowych i firewalla

Istnieje przekonanie, że jeśli korzystamy z zaufanych stron internetowych, to nie ma konieczności używania dodatkowych programów zabezpieczających. Nie jest to prawda. Zawsze powinniśmy instalować oprogramowanie antywirusowe i firewall, szczególnie podczas podróży, nawet gdy tylko przeglądamy pocztę i strony www. Pamiętaj, że zaufane zasoby mogą tylko na takie wyglądać.

Podsumowując…

Niezmiernie istotne jest regularne aktualizowanie oprogramowania na komputerach i urządzeniach mobilnych, podobnie jak systematyczna zmiana haseł dostępowych do różnych serwisów, w szczególności poczty i bankowości elektronicznej. Warto również ustawić weryfikację dwuetapową 2FA.

Jeżeli zdarzyło nam się łączyć w czasie podróży poprzez niezaufane sieci bezprzewodowe w centrach handlowych czy kawiarniach, powinniśmy niezwłocznie po powrocie do domu zmienić dane dostępowe do serwisów internetowych. Warto pamiętać, że wysokie bezpieczeństwo zawsze zapewnia dostęp do internetu przez VPN.