Na czym polega i jak działa uwierzytelnianie dwuskładnikowe?
Bezpieczeństwo w internecie jest coraz bardziej istotną kwestią nie tylko dla dużych firm i instytucji rządowych, lecz dla każdego internauty. Logowanie przy pomocy loginu i hasła do serwisów bankowości elektronicznej czy poczty e-mail nie jest już gwarantem 100% ochrony przed wykradnięciem danych. Jednym ze sposobów na podniesienie poziomu zabezpieczeń jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe znane również jako autoryzacja dwuetapowa 2FA. Na czym polega ta metoda i jak jest realizowana od strony technicznej?
Jak działa bezpieczna autoryzacja dwuetapowa 2FA?
Istotą technologii 2-factory authentication jest dodatkowy krok, jaki musimy wykonać, by zalogować się do danego serwisu. Zazwyczaj wykorzystuje się tutaj jedno z kilku rozwiązań:
- kartę kodów jednorazowych,
- hasła wysyłane SMS-em,
- dedykowane urządzenia – tokeny,
- specjalne klucze U2F,
- potwierdzanie tożsamości przez aplikację.
Niezależnie od tego, która z metod jest udostępniania przez danego usługodawcę, zdecydowanie powinniśmy z niej skorzystać. Wymiernie podniesie to poziom bezpieczeństwa.
Jakie są zalety stosowania uwierzytelniania dwuskładnikowego?
Stosowanie uwierzytelniania dwuskładnikowego niesie za sobą szereg wymiernych korzyści dla ochrony naszej działalności w internecie.
Jakie są zalety autoryzacji dwuetapowej?
- Zabezpieczenie przed phishingiem.
- Uniemożliwienie przestępcy logowania na nasze konto nawet po przejęciu loginu i hasła.
- Podniesienie poziomu bezpieczeństwa również w kontekście ataków socjotechnicznych.
Wybierając dostawcę usług pocztowych lub bankowych, zdecydowanie należy sprawdzić, jak wygląda u niego realizacja technologii 2FA. W przypadku banków jest to wymóg, który określa unijna dyrektywa PSD2.
Zabezpiecz swoje dane, dzięki autoryzacji dwuskładnikowej 2FA
Stosowanie autoryzacji dwuskładnikowej zabezpiecza nas i nasze dane przed wieloma coraz bardziej wyrafinowanymi atakami stosowanymi przez grasujących w internecie cyberprzestępców.
Można z niej korzystać, logując się również do mediów społecznościowych i popularnych komunikatorów. Jeżeli opracowujemy politykę bezpieczeństwa IT w firmie albo chcemy lepiej zabezpieczyć prywatne informacje, to powinniśmy zacząć wykorzystywać logowanie dwuetapowe z wykorzystaniem technologii 2FA.
Pamiętaj również, aby pomimo podwójnej autoryzacji korzystać również z bezpiecznego hasła, które można wygenerować w generatorze haseł online.