Gmail ma 4 funkcje, o których nie wiesz! Sprawdź, jak działa samozniszczenie e-maila, e-mail na hasło czy wysyłka wiadomości o zaplanowanej godzinie

Gmail to popularna poczta internetowa, która posiada również wiele zakamarków i funkcji, o których istnieniu często nie wiemy. Choć jest ich wiele, na szczególną uwagę zasługują cztery najbardziej przydatne i efektywne. Najczęściej znajdują się one tuż obok tych funkcji, z których korzystamy na co dzień i nie są przez nas zauważane.

W tym tekście przedstawiamy, czym jest samozniszczenie się e-maila, e-mail na hasło, planowane wysłanie wiadomości czy cofnięcie wysłanego e-maila.

Samozniszczenie e-maila w skrzynce odbiorcy

Pierwszą i niezwykle efektowną funkcją, jaką oferuje nam Gmail, jest samozniszczenie się e-maila u odbiorcy. Choć jest to niezwykle efektowna funkcja, tak naprawdę opiera się na prostym mechanizmie. Polega ona na tym, iż wysyłając e-mail, możemy ustalić datę ważności wiadomości. Po tym czasie nie będzie można już jej przeczytać i zostanie zniszczona. Okres ważności może wynosić dzień, tydzień, miesiąc, trzy miesiące lub pięć lat.

Funkcję tą możemy wybrać z menu obok przycisku “Wyślij”. Jest ona oznaczona jako “Włącz lub wyłącz tryb poufny” i znajduje się ona jako ostatni przycisk.

Rozwiązanie zniszczenia e-maila od technicznej strony wygląda niezwykle ciekawe. Gmail nie wysyła takiego e-maila do skrzynki odbiorcy, a wysyła mu jedynie link do wiadomości. Gdy odbiorca chcę przeczytać wiadomość, musi otworzyć ją w swojej skrzynce i przejść na drugą zakładkę w przeglądarce. Wiadomość fizycznie znajduje się cały czas na serwerach Google, a odbiorca otrzymuje jedynie link do jej przeczytania.

Po upływie terminu ważności wiadomość jest kasowana, a link w skrzynce odbiorcy już nie działa.

E-mail na hasło

Drugą ciekawą funkcją Gmaila, która również bazuje na podobnej technologii, jest e-mail na hasło. Choć brzmi to nieco komicznie, niedorzeczne lub niewiarygodnie, funkcja jest bardzo korzystnym pod wieloma względami rozwiązaniem.

Wiadomość na hasło polega na tym, iż wysyłamy wiadomość do odbiorcy, a on może otworzyć ją jedynie, jeśli posiada hasło do niej. Gmail rozwiązał to bardzo pomysłowo i prosto. Aby skorzystać z takiej funkcji, wystarczy utworzyć wiadomość i wybrać przed wysłaniem w menu obok przycisk “Tryb poufny”. Znajdziemy tam opcje dodania hasła. Wystarczy wybrać opcję “Kod dostępu z SMSa”. Przy wysyłaniu wiadomości będziemy musieli podać numer telefonu odbiorcy lub nasz, aby odebrać hasło. E-mail zostanie następnie wysłany i będzie mógł być otworzony jedynie przy pomocy owego hasła.

Od technicznej strony rozwiązanie bazuje również na wyświetlaniu e-maila odbiorcy. Fizycznie nigdy nie opuszcza on serwerów Google, a odbiorca otrzymuje jedynie do niego link, dzięki któremu może wyświetlić wiadomość na serwerze Google w nowej zakładce przeglądarki. Dzięki temu Google może zablokować wiadomość hasłem i udostępniać ją tylko tym osobom, którzy mają kod pin.

Planowanie wysłania wiadomości

Kolejnym bardzo przydatnym trikiem, z którego możemy skorzystać używając Gmaila, jest planowanie wysłania wiadomości o konkretnej godzinie. Bardzo często zależy nam, aby wiadomość została wysłana i dotarła do odbiorcy w konkretnym czasie. Może być to dzień lub konkretna godzina.

Przeważnie, gdy chcemy wysłać taką wiadomość, samodzielnie czekamy na daną godzinę, logujemy się na pocztę oraz wysyłamy wiadomość osobiście. Jest to bardzo uciążliwe i niekomfortowe — szczególnie jeśli godzina wysyłka wypada w nocy. Jest to też dość kłopotliwe, jeśli w danym momencie nie możemy zalogować się sami i wysłać wiadomości. Gmail oferuje na taki wypadek funkcje planowania wysłania e-maila.

Polega ona na tym, iż po stworzeniu wiadomości, samodzielnie wybieramy datę — dzień i czas, kiedy ma zostać wysłana do odbiorcy. Następnie jest ona wysyłana o danej godzinie bez naszego udziału. Od technicznej strony użycie tej funkcji jest bardzo proste. Wystarczy utworzyć nowego e-maila oraz napisać wiadomość. Gdy to zrobimy, należy wybrać strzałkę tuż obok przycisku “Wyślij” i kliknąć na “Zaplanuj wysłanie”. Po wybraniu tej opcji ukaże się nam kalendarz z datami oraz godzinami. Możemy na nim podać dokładną datę i godzinę oraz ją zaakceptować.

Gdy to zrobimy wiadomość, zostanie przeniesiona do nowego folderu “Zaplanowane” i będzie czekała tam na termin wysyłki. Gdy on nadejdzie, Gmail bez naszej ingerencji wyśle wiadomość. Nie musimy w tym czasie być nawet zalogowani, a cały proces odbywa się całkowicie automatycznie.

Gdy e-mail będzie znajdował się w folderze “Zaplanowane”, możemy go edytować lub anulować, co jest istotne.

Cofnięcie wysłanej wiadomości

Jedną najbardziej spektakularnych funkcji, która ociera się o nadprzyrodzone moce, jest cofnięcie wysłanej wiadomości. Jeśli wysyłając e-mail klikniemy na przycisk “wyślij”, wiadomość zostanie przekazana do skrzynki odbiorcy, a my nie możemy już nic robić z tym faktem. Bardzo często w takim momencie przypominamy sobie o tym, iż w e-mailu jest błąd, zapomnieliśmy dodać załącznik lub co najgorsze we wiadomości znajdują się informacje, które nie powinny tam trafić.

Gmail oferuje na takiej sytuacji jedną z najprzydatniejszych funkcji — możliwość cofnięcia wysłanego e-maila. Od praktycznej strony po wysłaniu wiadomości, w lewym dolnym rogu skrzynki pojawia się przycisk “Cofnij wysyłanie”. Jest on widoczny od 5 do 30 sekund po wysłaniu wiadomości i w tym czasie możemy zawrócić e-maila z powrotem do naszej skrzynki pocztowej. Jest to niezwykle przydatna opcja, gdyż właśnie w tym czasie najczęściej orientujemy się, że e-mail zawiera błąd.

Cofnięcie wysłanej wiadomości e-mail wydaje się nieprawdopodobne, ale w rzeczywistości bazuje na prostym mechanizmie. Od technicznej strony po stworzeniu i wysłaniu wiadomości Gmail jeszcze przez 30 sekund przetrzymuje wiadomość na swoim serwerze. Jeśli w tym czasie anulujemy wysłanie wiadomości, Google cofnie ją na naszą skrzynkę a wiadomość przed upływem 30 sekund nie opuścić serwerów Google. Funkcja ta to zatem pewnego rodzaju czasowy bufor bezpieczeństwa. Dla osób, które wysyłają wiadomości, kilkanaście sekund zwłoki nie ma większego znaczenia. Są one jednak bardzo cenne, gdy chcemy wykorzystać właśnie tę funkcję. Długość buforu od 5 do 30 sekund wybrać możemy w ustawieniach poczty jednym kliknięciem.

Zdecydowanie warto to zrobić, aby w razie nagłego przypadku móc zawrócić błędną wiadomość.