Jak zabezpieczyć domową sieć Wi-Fi?

Dostęp do szerokopasmowego internetu ma już praktycznie każdy. Sprawia to, że coraz większą wagę powinniśmy przykładać do bezpieczeństwa domowej sieci Wi-Fi. Jej odpowiednie zabezpieczenie pozwoli uniknąć kradzieży danych, uszkodzenia komputera czy włamania na nasze konto e-mail lub bankowe.

1. Hasła domyślne są bardzo proste – zmień je!

Po pierwsze ustaw bezpieczne hasło do sieci bezprzewodowej. Powinno składać się z co najmniej ośmiu znaków – małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych.

Po drugie zmień hasło do panelu administracyjnego. Musi być inne, niż do sieci Wi-Fi, jednakże niemniej złożone.

2. Ustaw nietypową nazwę sieci i ukryj ją!

Nie pozostawiaj nazwy, która może podpowiadać, z jakiego modelu routera korzystasz. Taka informacja pozwala łatwo sprawdzić, na jakie ataki może być on podatny. Dodatkowo ukryj jej nazwę – to pozwoli łączyć się z nią tylko Tobie i podniesie bezpieczeństwo sieci Wi-Fi.

3. Nie udostępniaj panelu administracyjnego!

Wyłącz dostęp do panelu zarządzania routerem spoza wewnętrznej sieci LAN. To zablokuje możliwość łatwego dostępu do niego przestępcom skanującym internet w poszukiwaniu łatwego celu ataku. Zaawansowanym użytkownikom polecamy skonfigurowanie takiego dostępu poprzez tunel VPN oraz protokół SSH.

4. Stosuj filtrowanie adresów MAC!

Każde urządzenie posiadające kartę sieciową – laptop, telefon komórkowy, telewizor czy konsola do gier – ma przydzielony unikatowy adres MAC. Dzięki filtracji tych adresów jesteśmy w stanie ograniczyć dostęp do naszej infrastruktury sieciowej tylko dla zaufanych urządzeń, należących do nas.

5. Dbaj o aktualność oprogramowania routera!

Jedną z podstawowych czynności zapewniających domowej sieci Wi-Fi odpowiedni poziom zabezpieczenia, jest korzystanie z aktualnego oprogramowania urządzeń sieciowych – routerów, switchy czy access pointów. Warto w tym celu ustawić automatyczne aktualizacje, by nie zapomnieć o instalacji krytycznych poprawek.

6. Bezpieczeństwo sieci domowej

Efektywne dbanie o bezpieczeństwo sieci domowej nie kończy się na wyjęciu routera z pudełka i jego odpowiednim skonfigurowaniu. Należy dbać o regularne aktualizacje oprogramowania. Trzeba też systematycznie (optymalnie – co 30 dni) zmieniać hasło do panelu administracyjnego i samej Wi-Fi.