Jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej?

Miliony użytkowników na całym świecie codziennie korzystają z dobrodziejstw, jakie niesie za sobą bankowość elektroniczna. Zdalny dostęp z każdego miejsca na świecie przez 24 godziny na dobę to z pewnością duże ułatwienie. Na co powinniśmy uważać, korzystając z niej?

Bankowość elektroniczna to również pewne niebezpieczeństwa

Dbanie o bezpieczeństwo bankowości internetowej to nie tylko zadanie działów IT dużych banków. Nasze rozważne działania i wiedza również zapobiegają niepożądanym zdarzeniom. Jest kilka kwestii, o których warto pamiętać.

1. Uważaj na fałszywe wiadomości email!

Dokładnie czytaj każdy email i nie klikaj w podejrzane linki. Mogą one prowadzić do fałszywej strony logowania do banku. Zwróć też uwagę na załączniki. Faktury z rozszerzeniem ZIP nie są normalnym formatem dokumentów księgowych.

2. Sprawdzaj adres strony banku w przeglądarce!

Nierzadko dochodzi do podszywania się przestępców pod właściwą stronę naszego banku. Zwróć uwagę na dokładny adres. Sprawdź, czy nie ma tam mylących literówek.

3. Aktualizuj swój system!

Jedną z podstawowych czynności zaliczanych do higieny bezpieczeństwa komputerowego jest korzystanie z aktualnych wersji oprogramowania oraz systemu operacyjnego. Dotyczy to zarówno laptopa, jak i smartfona czy nawet smartwatcha.

4. Pamiętaj o oprogramowaniu antywirusowym!

Nie ulega wątpliwości, że nawet ostrożne przeglądanie internetu i odwiedzanie tylko zaufanych stron może być niebezpieczne. Dlatego też konieczne jest posiadanie aktualnego oprogramowania antywirusowego na swoim komputerze.

5. Loguj się tylko z zaufanych sieci i urządzeń!

Nigdy nie loguj się do bankowości elektronicznej poprzez niezaufane sieci w miejscach publicznych, takich jak hotele, galerie handlowe czy dworce. Użyj routera Wi-Fi w swoim telefonie. Nie używaj też do tego celu urządzeń dostępnych np. w hotelowym lobby.

6. Stosuj bezpieczne hasła

Tylko stosowanie bezpiecznych haseł złożonych z małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych, o długości minimum 8 znaków pozwala zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Pamiętaj, by regularnie zmieniać hasło do banku co 30 dni.

7. Aktywuj powiadomienia SMS

Dzięki nowoczesnym technologiom możesz mieć wiedzę na temat każdej operacji wykonywanej na Twoim rachunku. Dzięki powiadomieniom SMS lub z aplikacji możesz szybko reagować w razie nieautoryzowanej transakcji. Jest to odmiana uwierzytelniania dwuskładnikowego.

8. Dbaj o bezpieczeństwo każdego dnia

Pamiętaj, że dbanie o bezpieczeństwo swoich pieniędzy to nie jednorazowa czynność, a regularny proces. Codzienna weryfikacja transakcji i dbanie o aktualność oprogramowania to podstawy.