Szyfrowanie dysków twardych – czy warto?

Wielu domowym użytkownikom komputerów osobistych, pojęcie takie, jak szyfrowanie dysków twardych kojarzy się raczej z filmami akcji, w których biorą udział wyspecjalizowani hakerzy i agencje wywiadu niż podstawowym zabiegiem zapewniającym bezpieczeństwo. W istocie jest to jedna z pierwszych rzeczy, od jakich powinniśmy rozpocząć korzystanie z nowego komputera. Polityka bezpieczeństwa firmy nieuwzględniająca stosownych procedur w tym zakresie jest bardzo… Niebezpieczna!

RODO a bezpieczeństwo danych na dyskach

Trzeba pamiętać, że z dniem 25 maja 2018 r. nie tylko zmieniło się prawne zabezpieczenie wszelkiego rodzaju informacji osobowych, lecz również praktyczne wymogi dotyczące ich ochrony. Jednym ze sposobów na ich spełnienie jest właśnie szyfrowanie nośników danych. Pozwala to spełnić międzynarodowe oczekiwania wobec firm i instytucji, a także znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa. Już wykorzystanie laptopa z modułem TPM oraz popularnego mechanizmu BitLocker wbudowanego w system Windows bardzo utrudnia kradzież informacji potencjalnym przestępcom.

Konto zabezpieczone hasłem nie chroni dysku

Osoby o niezbyt dużej znajomości zagadnień informatycznych żyją w przeświadczeniu, że samo zabezpieczenie komputera hasłem zawierającym znaki specjalne, cyfry oraz małe i duże litery stanowi mur nie do przejścia. Okazuje się jednak, że wystarczy wyciągnąć z laptopa dysk twardy i podłączyć go do kieszeni, która notabene kosztuje kilkanaście złotych i już możemy uzyskać dostęp do tak „zabezpieczonych” plików.

Efektem szyfrowania jest uniemożliwienie dostępu do tych danych, bez znajomości klucza szyfrującego. W skuteczny sposób utrudni to działania wielu przestępców.

Bezpieczny i zaszyfrowany folder w chmurze

Na koniec warto wspomnieć o możliwościach chmury publicznej w zakresie ochrony naszych elektronicznych dokumentów. Okazuje się, że coraz więcej usługodawców pozwala na tworzenie specjalnych, wirtualnych sejfów na dane, do których dostęp można uzyskać, jedynie znając hasło. Jeżeli zapomnimy klucza – bezpowrotnie tracimy cenne pliki. Daje to jednak gwarancję, że ani przestępcy, ani niepowołany pracownik firmy świadczącej usługi cloud computing nie uzyska do nich dostępu.