Praca z domu a bezpieczeństwo danych
Wiele nowoczesnych przedsiębiorstw ma wdrożone odpowiednie procedury pozwalające na bezpieczne wykonywanie obowiązków służbowych przez osoby, które często podróżują lub przeprowadzają prezentacje handlowe u klientów. Co jednak w przypadku, gdy konieczna jest praca z domu na prywatnym sprzęcie? Jak zapewnić bezpieczeństwo danych?
Polityka bezpieczeństwa IT w pracy zdalnej
Najważniejszą i dość przewrotną rzeczą, o której należy pamiętać, jest fakt, że najlepszym sposobem na zabezpieczenie ważnych firmowych dokumentów jest udostępnienie pracownikowi służbowego sprzętu. Odpowiednio przygotowany przez dział informatyczny laptop ze skonfigurowanym oprogramowaniem antywirusowym zapewni wysoki poziom ochrony.
Należy pamiętać, że praca zdalna to duże wyzwanie dla bezpieczeństwa IT w firmie. Jeżeli nie mamy innej możliwości i nasi specjaliści muszą wykonywać zadania, korzystając z prywatnego sprzętu, powinniśmy w odpowiedni sposób się do tego przygotować. Niesie to za sobą pewne obostrzenia prawne. Komputer należący do pracownika nie jest urządzeniem służbowym. Musimy więc tak zorganizować działalność, by uniknąć wycieku lub utraty istotnych danych.
Najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie całej pracy do rozwiązań chmurowych lub podobnych, które sprawią, że prywatny laptop będzie jedynie narzędziem dostępowym do dokumentów, jednakże fizycznie wszelkie pliki będą modyfikowane i tworzone poza nim. Warto również edukować pracowników, by korzystali jedynie z bezpiecznych sieci Wi-Fi, najlepiej przez sieć VPN.
Korzyści i zagrożenia dla ochrony danych pracy z domu
Możliwość wykonywania swoich obowiązków z domu niesie za sobą wiele korzyści, ale i zagrożeń. Dotyczą one głównie bezpieczeństwa danych, a żyjemy w czasach, gdzie praktycznie każdy zawód jest związany z ich przetwarzaniem w formie elektronicznej. Z jakimi niebezpieczeństwa możemy się spotkać?
- Brak odpowiedniego zabezpieczenia, np. zainstalowanego oprogramowania antywirusowego.
- Łączenie się z niezaufaną siecią Wi-Fi oraz niekorzystanie z tunelu VPN.
- Wchodzenie na niebezpieczne strony internetowe.
- Nieaktualne programy oraz system operacyjny bez najnowszych poprawek.
- Przesyłanie poufnych plików przez nieautoryzowane komunikatory (np. Messenger).
- Komunikacja ze współpracownikami przez narzędzia nieuwzględnione w polityce IT firmy.
- Używanie słabych haseł lub bagatelizowanie próśb o ich okresową zmianę.
Pamiętajmy, by nie ignorować zaleceń działu informatycznego. Należy mieć też na uwadze korzyści, jakie daje nam praca zdalna. Jest to przede wszystkim oszczędność czasu, który musimy poświęcić na dojazdy do biura. W ten sposób możemy też wykonywać zadania w czasie zwiększonej zachorowalności na groźne choroby.
Bezpieczna praca z domu na prywatnym sprzęcie
Wykorzystanie prywatnego sprzętu komputerowego do pełnienia obowiązków służbowych powinno być ostatecznością. Jeżeli jednak nie ma innego wyjścia, warto stworzyć odpowiednie instrukcje dla pracowników. Pracownicy działu IT, celem zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, powinni też przeprowadzić na każdym urządzeniu prosty audyt, pod nadzorem jego właściciela. Można to zrobić również zdalnie, wykorzystując takie narzędzia jak TeamViewer.